Zastosowanie sterowników pomp wtryskowych

Przeważająca liczbę obecnie produkowanych samochodów jest wyposażona w różnego rodzaju części elektroniczne. Odpowiadają one głównie za lepsza sterowność samochodu, a także mniejsze zużycie paliwa. Należy jednak pamiętać, że mogą wystąpić drobne problemy ze znalezieniem warsztatu, które zechce się podjąć naprawy takiego samochodu.

Wady i zalety sterowników pompy wtryskowej

sterownik pompy wtryskowej vp44Przeważająca liczba obecnie używanych samochodów jest wyposażona w podzespoły elektroniczne. Pełnią one różne funkcje ale przede wszystkim ich główną rolą jest umożliwienie większej oszczędności paliwa, oraz lepszej sterowności samochodu. Jednym z tego typu podzespołów jest sterownik pompy wtryskowej vp44. Pełni on bardzo ważne i istotne funkcje,  istotne z punktu widzenia samochodu. Sterownik taki, pobierając informacje ze specjalnych czujników elektronicznych, jest w stanie wykonywać takie zadania jak określanie dawki paliwa, początek wtrysku, może on także sterować skutecznie zaworem spalin EGR. Może on także ustalać stopień ciśnienia doładowania, co z kolei jest realizowane przez turbosprężarkę. Ze względu na bardzo istotną funkcję, jaką pełni one w samochodach z silnikami benzynowymi, jego awarię można w bardzo prosty sposób wykryć. O awarii sterownika mogą nam powiedzieć między innymi problemy z uruchomieniem auta lub nadmierne zużycie paliwa. Zawsze jednak warto udać się do warsztatu, który będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć usterkę sterownika. Aby sprawdzić, czy sterownik znajduje się w dobrym stanie, należy go połączyć z komputerem i sprawdzić zapisany na nim rejestr błędów. Jeżeli błąd zostanie potwierdzony, naprawa może przebiegać na dwa różne sposoby, wynikające z przyczyn uszkodzenia sterownika. Pierwszym sposobem jest demontaż pompy wtryskowej i dokładne oczyszczenie jej elementów, przede wszystkim z pozostałości po oleju napędowym. Drugim sposobem jest zresetowanie sterownika, co pozwala często przywrócić jego pracę do stanu początkowego. Jeżeli te sposoby nie okażą się skuteczne, wykonuje się wymianę sterownika pompy na nowy. Jest to jednak ostateczność, gdyż w większości przypadków prace konserwacyjne okazują się skuteczne. Ważne jest zabezpieczenie sterownika przed dalszymi awariami, na przykład dzięki uszczelnieniu pompy, uniemożliwiając wnikanie do jej środka zanieczyszczeń.

Obecnie znajdujące się na rynku samochody osobowe są wyposażone w duża liczbę podzespołów elektronicznych. Dzięki nim możliwe są większe oszczędności zużycia paliwa a także lepsza sterowność samochodu. Bardzo ważną częścią samochodu są sterowniki, montowane na przykład przy pompie wtryskowej.

Zastosowanie sterowników pomp wtryskowych
Przewiń do góry