Zastosowanie sprężyn naciągowych

Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele sprężyn jest wokół nas. Spotykamy je na każdym kroku. W zegarkach, wersalkach, zabawkach, długopisach, bramach garażowych i innych przedmiotach codziennego użytku. Wiele sprzętów nie mogłoby działać bez sprężyn. Ich zadaniem jest ograniczenie ruchów jakie wykonują współpracujące z nimi podzespoły. Sprężyny naciągowe stanowią największą grupę zaraz obok naciskowych. Pod względem działania sprężyny dzielimy na: naciskowe, naciągowe oraz skrętowe. 

Zalety sprężyn naciągowych 

długa sprężyna naciągowaJednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów sprężyn są sprężyny naciągowe. Jak nazwa wskazuje, długa sprężyna naciągowa, jest poddawana naprężeniu jakim jest rozciąganie. Podczas przykładania siły sprężyna wydłuża się, a po ustąpieniu siły wraca do stanu pierwotnego. Aby mogła być ona używana musi posiadać specjalne oka, czyli zaczepy na dwóch przeciwnych końcach. Dzięki nim jest możliwe poprawne zamontowanie sprężyny. Tego rodzaju sprężyny są stosowane w trampolinach, zabawkach dla dzieci, motoryzacji, meblach, bramach garażowych, sprzęty AGD i szeroko pojmowanym przemyśle. W każdym z nich znajdziemy sprężyny o różnej wielkości, sile naciągu i materiale wykonania. Często są wykonane już ze wstępnym napięciem. Zazwyczaj wykonuje się je z napięciem wstępnym do ⅓ napięcia końcowego. Pozwala to na skróceniu długości całej sprężyny przy obciążeniu roboczym. Najczęściej są wykonywane ze stali ocynkowanej. Między innymi wykorzystuje się do utrzymania stałego napięcia między dwoma elementami. Wyróżniamy kilka typów zaczepów: zaczep niemiecki, zaczep angielski, zaczep hakowy, zaczep obrotowy dostosowany do potrzeb użytkownika. Zaczepy mogą mieć położenie: środkowe (w osi sprężyny), boczne (przylegające do powierzchni walcowej sprężyny) lub zewnętrzne (skierowane na zewnątrz sprężyny). Sprężyny naciągowe nie mają zwojów nieczynnych. Dla umożliwienia przyłożenia obciążenia oraz zapewnienia jego działalności wzdłuż osi sprężyny stosuje się zaczepy ukształtowane poprzez odgięcie zewnętrznych zwojów sprężyny. Można wykonać zaczepy skrócone do połówki zwoju lub wydłużone.

Tego typu sprężyny są jednym z najczęściej spotykanych i stosowanych rodzajów sprężyn. Producenci wielu sprzętów cenią sobie ich niezawodność w wielu branżach. Materiał, z którego są wykonane, musi być wytrzymały, ponieważ ma on wytrzymać działające na niego siły i obciążenia. Pełnią ważną rolę w wielu technologiach i sprzętach, a wykonane z odpowiednich materiałów wiernie służą przez wiele lat.

Zastosowanie sprężyn naciągowych
Przewiń do góry