Zasady prawidłowego nawożenia nawozem tlenkowym

Na polskim rynku produktów rolniczych znaleźć można wiele takich, które zawierają w swoim składzie wapń. Pierwiastek ten jest bardzo ważny nie tylko dla gleby – decyduje o jej pH czyli odczynie, ale również dla samych roślin – wpływa na ich procesy fizjologiczne np. na pobieranie wody czy substancji pokarmowych. Można więc śmiało stwierdzić, że bez gleby bogatej w wapń trudno będzie zebrać doskonałe plony.

Silne i szybkie działanie nawozów tlenkowych

wapno tlenkowe nawozoweJeśli chodzi o nawozy zawierające w swoim składzie wapń, to dzieli się je przede wszystkim na węglany wapnia oraz nawozy tlenkowe. Te drugie są zdecydowanie silniejsze. Wbrew pozorom można z nimi łatwo przesadzić, dlatego należy bardzo rozważnie dobierać dawkę w zależności od wyjściowego pH gleby i wielkości obszaru, który chcemy poddać wapnowaniu. Po pierwsze nawozy tlenkowe jak sama nazwa wskazuje, składają się przede wszystkim z tlenku wapnia. Wzór sumaryczny tego związku chemicznego to CaO. Tlenki w chemii bardzo często są związkami wysoce reaktywnymi. Tak też jest i w tym przypadku. Nawóz tlenkowy bardzo dobrze i szybko rozpuszcza się w wodzie, przez co można go zastosować już po kilku minutach od przygotowania. Wcześniej jednak, jak zostało już wspomniane, konieczne jest zmierzenie pH gleby, aby wiedzieć, jaką dokładnie ilość nawozu użyć. Podczas gdy węglan wapnia stosuje się najczęściej w przydomowych ogródkach i na działkach, to wapno tlenkowe służy przede wszystkim w uprawach profesjonalnych. Na pewno nie należy stosować nawozów wapiennych tlenkowych na gleby, które są lekkie i piaszczyste. W takiej sytuacji tlenek wapnia zadziała bardzo gwałtownie i zmieni całkowicie strukturę gleby, zaburzy jej równowagę i zmieni parametry glebowe. To zaś wcale nie odbije się pozytywnie na roślinach uprawianych na danym obszarze. Na pewno wapno tlenkowe nawozowe musi być odmierzane precyzyjnie. Wcale nie jest trudno przesadzić z tlenkiem wapnia, co zamiast pomóc może jeszcze bardziej zaszkodzić glebie. W związku z tym należy bardzo dokładnie czytać opisy produktów, etykiety i stosować się ściśle do zaleceń.

Jeżeli konieczne jest zmierzenie pH gleby, to wcześniej w sklepie ogrodniczym należy zakupić miernik chemiczny (tańszy) lub elektryczny. Nadmiar nawozu tlenkowego może zaburzyć procesy fizjologiczne roślin, a co za tym idzie – będą one stopniowo zamierać, a przecież nie na tym nam zależy. Oprócz tego warto wiedzieć, że nawozy tlenkowe pylą dość mocno. Najlepiej nawozić glebę przy bezwietrznej pogodzie, by tlenek wapnia nie był rozwiewany na wszystkie strony.

Zasady prawidłowego nawożenia nawozem tlenkowym
Przewiń do góry