Stylowe gzymsy elewacyjne

Coraz częściej, podczas budowy lub przebudowy domu, szukamy elementów dekoracyjnych, które będą trwałe i łatwe w montażu. Wśród zewnętrznej sztukaterii, odnajdziemy dużą liczbę elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych. Jeśli chcemy urozmaicić i wzbogacić wygląd fasady, powinniśmy zainteresować się tematyką sztukaterii zewnętrznej. Jest to np. gzyms elewacyjny, bonie elewacyjne, opaski okienne i drzwiowe oraz inne elementy wykonane fabrycznie albo na indywidualne zamówienie klienta.

Styropianowy gzyms do dekoracji fasady

gzymsy elewacyjnePodczas prac wykończeniowych często decydujemy się na zmianę koncepcji wystroju elewacji i chcemy jej nadać indywidualny charakter. Możemy w prosty sposób i niedrogo ukształtować elewacje. Służą do tego celu różne, styropianowe elementy prefabrykowane. Gzymsy elewacyjne umieszcza się zwykle pod okapem, u styku ściany z dachem – górna krawędzią domu. Istnieją gzymsy między-kondygnacyjne, które optycznie dzielą elewację poprzecznie, zaznaczając obecność kondygnacji wewnętrznych. inna nazwa to gzymsy pośrednie, gdyż nie montuje się ich pod dachem a wzdłuż elewacji. Odcinki gzymsów, czyli krótsze kawałki, można stosować do dekoracji i podkreślenia otworów okiennych i drzwiowych. W ten sposób wypukłe fragmenty gzymsu mocuje się nad drzwiami lub oknem. Gzymsy różnią się od siebie profilem. Są szersze przy górnej krawędzi i stopniowo zwężają się ku dołowi, tworząc efekt kaskady, spływu, ślizgawki. Wśród kształtów dominują tradycyjne formy, które znane są z historycznych, zabytkowych kamienic. To właśnie dekoracje budynków historycznych, np. secesyjnych, barokowych, klasycystycznych, dostarczają producentom cennych inspiracji. Gzymsy nadają się do obudowy i dekoracji balkonów, tarasów i ganków. istnieje możliwość zamówienie indywidualnego, według wzoru dostarczonego przez klienta (przesłanego zdjęcia lub rysunku). Zamówienie sztukaterii zewnętrznej, w tym boni i gzymsów, jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać gotowy element i jego ilość. Wcześniej należy dokonać pomiarów elewacji i elementów, gdzie chcemy umieścić sztukaterie.

Sztukaterie zewnętrzne, elewacyjne, są prostą, praktyczną i niedrogą metodą na urozmaicenie elewacji budynków. Stosowane są zarówno do obiektów zabytkowych, na których były gzymsy i bonie, jak również do nowych budowli, które wymagają wykończenia i dekoracji. Wśród gzymsów znajdziemy gzymsy pod dach, pośrednie, umieszczane np. pośrodku fasady oraz odcinkowe – stosowane dla zaznaczenia fragmentów elewacyjnych: okien, drzwi, balkonów, tarasów.  

Stylowe gzymsy elewacyjne
Przewiń do góry