Próżniowy kolektor słoneczny: jak działa?

Urządzenie to składa się z szeregu rzędów równoległych przezroczystych szklanych rurek połączonych z rurą kolektora, w których płyn przenoszący ciepło (zwykle 50% glikolu propylenowego) krąży i pochłania ciepło wytwarzane przez rury. Te szklane rurki mają kształt cylindryczny.Dlatego kąt światła słonecznego jest zawsze prostopadły do ​​rur pochłaniających ciepło, co umożliwia tym kolektorom sprawne działanie.

Kolektory próżniowe działają przy pochmurnej pogodzie

próżniowe kolektory słoneczne - jaworznoNawet gdy natężenie światła słonecznego jest niskie, na przykład gdy jest wcześnie rano lub późnym popołudniem lub w cieniu chmur ciepło jest dostarczane przez próżniowe kolektory słoneczne – jaworzno jest miejscem, gdzie całoroczne nasłonecznienie jest wyjątkowo niskie. Wydrążone kolektory rurowe są szczególnie przydatne w obszarach o zimnej, pochmurnej, zimowej pogodzie. Kolektory próżniowe składają się z jednego lub wielu rzędów równoległych, przezroczystych szklanych rur wspartych na ramie. Każda pojedyncza rura ma średnicę od 1 ”(25 mm) do 3” (75 mm) i od 2 (1500 mm) do 4 metrów (2400 mm) w zależności od producenta. Każda rura składa się z grubej szklanej rurki zewnętrznej i cieńszej szklanej rurki wewnętrznej (zwanej „rurką podwójnie szklaną”) lub „rurki termosu”, która jest pokryta specjalną powłoką, która pochłania energię słoneczną, ale hamuje utratę ciepła. Rurki wykonane są ze szkła borokrzemowego lub sodowo-wapniowego, które jest mocne, odporne na wysokie temperatury i ma wysoką przepuszczalność dla promieniowania słonecznego. Wewnątrz każdej szklanej rurki płaskie lub zakrzywione aluminiowe lub miedziana żebro jest przymocowana do metalowej rury cieplnej przebiegającej przez rurkę wewnętrzną. Żebro pokryte jest selektywną powłoką, która przenosi ciepło do płynu krążącego w rurze. Ta uszczelniona miedziana rura cieplna przenosi ciepło słoneczne poprzez konwekcję wewnętrznego płynu przenoszącego ciepło do „gorącej żarówki”, która pośrednio ogrzewa miedziany kolektor w zbiorniku nadproża. Te miedziane rury są podłączone do wspólnego kolektora, który jest następnie podłączony do zbiornika magazynowego, podgrzewając w ten sposób ciepłą wodę w ciągu dnia. Ciepłą wodę można następnie wykorzystać w nocy lub następnego dnia ze względu na właściwości izolacyjne zbiornika.

Właściwości izolacyjne próżni są tak dobre, że podczas gdy rura wewnętrzna może osiągać nawet 150 ° C, rura zewnętrzna jest chłodniejsza w dotyku.Oznacza to, że podgrzewane kolektory rurowe mogą działać dobrze i mogą podgrzewać wodę do dość wysokich temperatur, nawet w chłodne dni, gdy kolektory płaskie działają słabo z powodu strat ciepła. Minusem jest jednak to, że mogą być znacznie droższe w porównaniu do standardowych kolektorów płaskich.

Próżniowy kolektor słoneczny: jak działa?
Przewiń do góry