Nowoczesny system nawadniania

Nie da się ukryć, że rośliny do swojego wzrostu i rozwoju wymagają systematycznego nawadniania. Jedne z nich wymagają tej wody więcej a inne nieco mniej. Tak czy inaczej bez dostarczania roślinom wody są one skazane na obumieranie. Niekiedy w naszym klimacie zdarza się tak, że ilość opadów jest zbyt mała i w takich wypadkach musimy naturę wspierać własnymi siłami. Jednym z najlepszych rozwiązań jest stosowanie automatycznych systemów nawadniających. Obecnie są one do kupienia w niemal każdym markecie ogrodniczym.

Sprawdzony system podlewania roślin

systemy nawadniania naziemnegoOd pewnego czasu bardzo dużo słyszy się o najróżniejszych systemach nawadniania roślin w ogrodzie. Już dawno minęły te czasy gdy jedynym rozwiązaniem było spacerowanie po ogrodzie z konewką. Po pewnym czasie zaczęto stosować węże ogrodowe aż w końcu powstały systemy nawadniania naziemnego. Na chwilę obecną wyróżnić możemy wiele takich systemów. Najbardziej popularnymi są systemy nawadniania, które zwane są deszczownicami. Jak sama nazwa wskazuje takie systemy imitują opady deszczu. W skład takich nowoczesnych systemów wchodzi głównie duża ilość węży ogrodowych, które najczęściej wkopuje się w ziemię, wydajna pompa, która do tych wężów tłoczy wodę oraz oczywiście zraszacze. Wiele modeli zraszaczy skonstruowanych jest w ten sposób, że pod wpływem dużego ciśnienia wody dochodzi do przekręcania się zraszaczy o pewien kąt. Dzięki temu zraszacz może efektywnie podlewać dość znaczną ilość powierzchni w naszym ogrodzie. Drugim popularnym systemem nawadniania roślin jest system kropelkowy. Ten rodzaj systemu ceniony jest głównie z tego powodu, że dochodzi w nim do znacznej oszczędności wody. W nowoczesnych systemach tego typu oszczędzane jest nawet o 60 procent wody w stosunku do systemów zraszających. W tych drugich warto również wziąć pod uwagę fakt, że spora ilość wody nawet nie jest w stanie dotrzeć do gleby bowiem zostaje na liściach czy też jest odparowana z nagrzanej gleby zanim jeszcze zdąży wsiąknąć.

W nowoczesnych systemach kropelkowych woda dostarczana jest roślinom niemalże bezpośrednio do systemów korzennych. Takie rozwiązania są niezwykle efektywne w przypadku uprawiania takich roślin jak truskawki, borówki czy jeżyny. System ten stosuje się również przy uprawianiu kwiatów, które bardzo źle znoszą gdy woda bezpośrednio pada na ich liście czy kwiaty. Większość systemów nawadniających tego typu działa w pełni automatycznie. Użytkownik musi jedynie raz ustawić harmonogram dotyczący uruchamiania takiego systemu.

Nowoczesny system nawadniania
Przewiń do góry