Napędy hydrauliczne w praktyce

Rodzajów napędów siłowych jest wiele, ja jednak zajmę się tutaj jednym z najbardziej wydajnych, a mianowicie, z napędami hydraulicznymi. Ten rodzaj napędu jest szczególnie stosowany w maszynach przemysłowych, sprzęcie budowlanym i górniczym. Zastosowanie cieczy w siłownikach sprawia, że mogą one przenosić duże siły, a do tego charakteryzują się niezwykła precyzją pracy siłownika w tego rodzaju napędach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak bardzo są to skomplikowane napędy i z ilu elementów się składają.

Jakie rodzaje elementów występują w hydraulice siłowej?

elementy hydrauliki siłowejSercem każdego układu hydraulicznego jest pompa, która podobnie jak ludzkie serce pompuje pod wysokim ciśnieniem olej do każdego elementu układu. Utożsamienie hydrauliki siłowej z ludzkim ciałem nie jest przypadkowe, gdyż na podobnej zasadzie działają także ludzkie mięśnie połączone naczyniami krwionośnymi z sercem, czyli w tym przypadku ludzką pompą. Poza pompą występują także inne elementy hydrauliki siłowej, które są odpowiedzialne za pozostałe zadania. Ciecz jest pompowana pod wysokim ciśnieniem do wszystkich elementów poprzez węże ciśnieniowe, wzmacniane specjalnie pod wysokie ciśnienia panujące w układzie. Węże krzyżują się czasami ze sobą w elementach, które nazywa się rozdzielaczami. Częścią, która jest odpowiedzialna za samą pracę to siłownik hydrauliczny, który zamienia ciśnienie panujące w układzie na pracę poprzez zwoje wysunięcie lub schowanie za pomocą wewnętrznego tłoka. Aby możliwa była taka operacja potrzebna jest regulacja przepływu cieczy. To w którą stronę zostanie ona skierowana wpływa na pracę siłownika. Za regulację przepływu odpowiadają zawory, które dawniej były otwierane w sposób ręczny za pomocą wajchy mechanicznej, a obecnie układy korzystają z zaworów sterowanych elektrycznie, nazywanych popularnie elektrozaworami. W ich przypadku sterowanie odbywa się za pomocą impulsu elektrycznego pochodzącego ze specjalnej dźwigni lub poprzez wciśnięcie przycisku.

Poza tymi elementami istnieje jeszcze osprzęt przyłączeniowy, jak końcówki węży, przejściówki i tym podobne, oraz elementy sterujące układu, jak na przykład wspomniany przeze mnie wcześniej joystick sterujący. Operator ma najczęściej do czynienia właśnie z elementami sterowniczymi, dlatego są one dla niego najważniejsze. To od ich konfiguracji zależy, czy maszynę obsługuje się w sposób prosty, czy też będzie ona wymagała wyższych umiejętności. Tak w skrócie wyglądają elementy układu hydraulicznego, któremu tyle zawdzięczamy we współczesnym świecie. Warto co nieco o nim wiedzieć.

Napędy hydrauliczne w praktyce
Przewiń do góry