Mocne wentylatory odciągowe

Warsztat w którym pracowaliśmy nie był zbyt duży, i znajdował się w dość starym budynku o kiepskiej wentylacji. Przez kilka lat pracy zdążyliśmy się przyzwyczaić do dość osobliwych warunków w pracy, choć w ostatnich latach zaczęły się one coraz bardziej pogarszać, zwłaszcza latem, gdy zapylenie na stanowiskach obróbkowych czasem uniemożliwiało wykonywanie pracy skutecznie, nawet mimo stosowania przez nas najlepszej jakości masek przeciwpyłowych i gogli.

Wentylatory odciągowe do warsztatu

nowy wentylator wyciągowyNiewielkie pomieszczenie nagrzewało się bardzo szybko, szczególnie w bardzo ciepłe dni, i nietrudno było o wypadki przy pracy przy tak wysokich temperaturach i bardzo dużym zapyleniu, które często przeszkadzało w przeprowadzaniu nawet najprostszej obróbki materiałów. Jako że w żaden sposób nie mogliśmy owego problemu obejść lub znaleźć na niego jakiegoś częściowego rozwiązania, w końcu zaapelowaliśmy do kierownictwa o założenie porządnego, nowoczesnego systemu wentylacyjnego, który w warunkach warsztatowych był niezbędny. Po osobistym sprawdzeniu warunków pracy i poziomu zapylenia, kierownictwo zdecydowało się owy system zamontować jak najszybciej, gdyż jakakolwiek zwłoka mogła doprowadzić do powstania wypadków przy pracy i uszkodzeń sprzętu. Przy każdym stanowisku pracy, zarówno obróbkowym jak i narzędziowym, miał zostać zainstalowany nowy wentylator wyciągowy, który na bieżąco wyciągał nie tylko zapylone powietrze wokół stanowiska, ale również i sam pył i kurz, powstające podczas obróbki. Wentylacja ta funkcjonowała więc po części jako odkurzacze przemysłowe, bardzo ułatwiając przeprowadzanie bardziej precyzyjnych prac wymagających dokładności. Używanie odkurzaczy było podczas takich prac bardzo niewygodne, a system odciągowy pozwolił nam nie tylko na ułatwienie pracy, ale również na zaoszczędzenie miejsca przeznaczonego na duże odkurzacze, i zagospodarowanie go w bardziej przystępny pracownikom sposób. Wentylacja miała działać początkowo w ciągłym trybie, wymieniając powietrze w pomieszczeniu nawet po godzinach pracy zakładu.

Każdy wentylator podłączony był do głównego ciągu powietrznego, który odprowadzał zapylone powietrze i kurz ze stanowisk poza teren warsztatu na bieżąco. Wentylacja okazała się ogromnym ułatwieniem w pracy, a jej przydatność i skuteczność zauważyliśmy już w pierwszym dniu po jej zamontowaniu, gdy mogliśmy wreszcie przeprowadzać wszelkie prace obróbkowe bez konieczności ciągłego wietrzenia pomieszczenia i czyszczenia powierzchni roboczych z nagromadzonego podczas pracy pyłu i kurzu.

Mocne wentylatory odciągowe
Przewiń do góry