Logiczne łamigłówki przydają się szachistom

Każdego roku, tysiące dzieci na terenie całego kraju, staje do udziału w zawodach sportowych. Przygotowania do mistrzostw wymagają od zapalonego sportowca ciężkiej pracy i wielu poświeceń, każdy sport jest też inny i wymaga specjalistycznego treningu. Tak samo sytuacja wygląda w wypadku szachów. Jeśli będziemy chcieli na poważnie zająć się uprawianiem tej dyscypliny, koniecznie będziemy musieli rozwiązywać wiele łamigłówek, które pomogą nam wzmocnić zmysł kalkulacyjny. To najważniejsza umiejętność w tej grze.

Trening kalkulacji wymaga liczenia wielu łamigłówek

łamigłówki logiczneTrening młodego szachisty wcale nie jest łatwy. Musi on wykonywać szereg różnego rodzaju ćwiczeń, które będą  miały wzmocnić konkretne elementy jego gry. Partia szachów jest podzielona na trzy główne fazy, które wymagają innego podejścia do rozgrywki. W debiucie walczymy o kontrolę nad centrum. Ponieważ mamy określony czas na wykonanie wszystkich swoich ruchów, zawodnicy muszą mieć doskonałą pamięć, by móc zapamiętać swoje rozpoczęcia. Dzięki temu będą mogli dłużej zastanawiać się w kolejnych fazach. To najmniej kreatywna część gry, później jednak sytuacja się zmienia. Gra środkowa i końcówka wymagają od szachisty bardzo dużo inwencji własnej. Koniecznie musi on być w stanie rozpoznać właściwe cele, do czego musi być dobrym strategiem. Najważniejsze jest jednak, by umiał przeliczyć wszystkie warianty w krótkim czasie. To już jest taktyka, a jeśli chcemy rozwijać zdolności z nią związane, musimy rozwiązywać łamigłówki logiczne. Jest wiele zadań szachowych, które są właśnie takimi łamigłówkami i ktoś, kto chciałby ulepszyć swoje zdolności kalkulacji, będzie musiał rozwiązywać ich olbrzymie ilości. Takie łamigłówki są bardzo kreatywne i często potrafią nawet doświadczonemu szachiście zająć wiele dni. Trzeba jednak dążyć do ich rozwiązania i nigdy się nie zniechęcać. Jeśli się o to tylko postaramy, na pewno w końcu osiągniemy sukces. Dzięki regularnemu liczeniu wariantów, będziemy radzić sobie na zawodach i nie będziemy już popełniali dużych błędów. To pierwszy poważny krok ku temu, by stać się w przyszłości arcymistrzem.

Szachy nie bez powodu nazywane są grą królów. Uczą one dążenia do celu mimo problemów, dają szansę na wytyczanie sobie właściwych celów oraz zwiększają znacznie zdolności obliczeniowe naszego mózgu. Jeśli tylko trochę się postaramy, na pewno opanujemy tę grę dzięki regularnym rozgrywkom oraz rozwiązywaniu łamigłówek. To bardzo ważne, by liczyć stale jakieś zadania, najlepiej chociaż kilka dziennie. Dzięki temu nabierzemy wprawy a nasz mózg będzie przez cały czas aktywny.

Logiczne łamigłówki przydają się szachistom
Przewiń do góry