Kleszcz i ryzyko chorób

Kleszcze są dla ludzi oraz zwierząt sporym zagrożeniem zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Tak naprawdę szalenie ważne jest odpowiednie postępowanie w przypadku, gdy zauważymy u siebie kleszcza. Niestety czasami chodzimy z kleszczem kilka dni i nie jesteśmy w stanie go znaleźć. Wszystko dlatego, że kleszcze uwielbiają miejsca, w których jest ciepło, a więc bardzo często chowają się w pachwinach, czy za uszami. Być może nawet zdajemy sobie sprawę z tego, że coś tam mamy, jednak najczęściej wydaje nam się, że to strup lub pieprzyk.

Badanie kleszcza – czy to ma sens?

gdzie zbadać kleszczaNiewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od razu po wyjęciu kleszcza z naszego ciała mamy możliwość oddania go na badania. Dzięki temu dowiemy się, czy ukąszenie mogło wywołać u nas zakażenie. Tak naprawdę wiele osób zadaje sobie pytanie gdzie zbadać kleszcza. Miejsc jest naprawdę sporo i tylko od nas zależy które wybierzemy. Na rynku dostępne są laboratoria, które w swojej ofercie mają niezwykle szerokie badania. Dzięki temu, że dowiemy się, że konkretny kleszcz mógł wywołać u nas chorobę, lekarz będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki i zaproponować nam leczenie, dzięki któremu nie rozwiną się u nas żadne objawy. Mimo wszystko niektórzy lekarze sceptycznie podchodzą do tego typu badań, ponieważ zazwyczaj wykrycie, że dany osobnik był zarażony nie oznacza wcale, że pacjent także będzie. Lekarze uważają, że nie warto wtedy od razu wdrażać leczenia, tylko konieczne jest wykonanie kolejnych badań. Pamiętajmy również, że w momencie, gdy zauważymy u siebie kleszcza, nie powinniśmy wyciągać go paznokciami. W aptekach dostępne są specjalne przyrządy, które przypominają nieco pęsetę. Dzięki niem jesteśmy w stanie wyjąć kleszcza w bardzo prosty sposób i możemy mieć pewność, że żadna jego część nie zostanie w naszej skórze. Jeśli nie chcemy na własną rękę wyjmować kleszcza, to zawsze możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który z pewnością się tym zajmie. Tak naprawdę będzie do najodpowiedniejsza opcja, dzięki której unikniemy przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Niestety w Polsce problem kleszczy jest nieco wyolbrzymiany. To dlatego tak często po prostu panikujemy w momencie, gdy zauważymy go u siebie. Tak naprawdę ryzyko zakażenia boreliozą nie jest tak duże, jak nam się wydaje. Powinniśmy to wciąż pod uwagę i przestać się bać tych niewielkich istot. Mimo wszystko nie oznacza to, że mamy bagatelizować każde ukąszenie. Z całą pewnością warto będzie zgłosić się w tym wypadku do lekarz i upewnić, że wszystko jest dobrze.

Kleszcz i ryzyko chorób
Przewiń do góry