Kiedy się wykonuje wapnowanie polskich truskawek?

Obojętnie co byśmy chcieli uprawiać, dany kawałek terenu wymagałby zabiegów agrotechnicznych, dzięki którym rośliny miałyby dostatecznie dobre podłoże do rozwoju. Biorąc przykład z plantacji truskawek, warto jest zauważyć, iż ich uprawa nie jest prosta i niekiedy wymaga skomplikowanych zabiegów, które trzeba wykonywać w czasie przed posadzeniem tych truskawek. Dobrze jest zapoznać się w tym przypadku z tematyka wapnowania.

Racjonalne wapnowanie to podstawa

wapnowanie truskawekDecydując się na uprawę truskawek trzeba się liczyć z inwestycjami w wapno lub tez nawóz wapniowy, który jest bardziej polecany, jeśli chodzi o planowanie upraw truskawek. Zanim podejmiemy się jakichkolwiek zabiegów, na samym początku należy zbadać glebę pod względem odczynu i składu chemicznego, aby móc racjonalnie do niej dostosować nawóz oraz wapnowanie truskawek. Wówczas będziemy mieli pewność, że niczego nie jest ani za mało, ani za dużo. W związku z tym poleca się dawkowanie wapna zgodnie z odczynem gleby, ażeby gleba nie była kwaśna, lecz miała odczyn zasadowy, lecz nie za bardzo, bo w takich warunkach truskawki się prawidłowo nie rozwiną. Warto dodać, że wapnowanie wykonuje się dużo wcześniej, niż planujemy posadzenie sadzonek. jest to spowodowane tym, że proces zmiany odczynu nie następuje od razu, tylko w sposób umiarkowany i jest też uzależniony od wilgoci glebowej oraz warunków atmosferycznych. Trzeba to zrobić więc co najmniej rok przed posadzeniem truskawek. Wykonuje się ten zabieg z reguły jesienią, kiedy nie ma jeszcze przymrozków, a więc w okresie od września do wczesnego listopada. Wapnowanie można zastosować również w czasie wiosny, a mianowicie w okresie pomiędzy roztopami, a pierwszym wypuszczaniem roślin. Poleca się to robić w przedwiośniu termicznym zaznaczającym się głownie późnym lutym i wczesnym marcem. Temperatura w tych okresach jest jak najbardziej prawidłowa w celu zmiany odczynu gleby. Stosujemy do tego celu nawozów wapniowych z domieszką składników odżywczych, których brakuje w glebie w tym z domieszką magnezu, potasu lub azotu, a także innych elementów mineralnych.

Do wapnowania truskawek należy podchodzić indywidualnie, gdyż to zabieg specyficzny, który znacząco wpływa na jakość gleby. Wapna w truskawkach nie można zastosować, ani za mało, ani za dużo, ponieważ rośliny te są bardzo wymagające. Nawozy trzeba też dobrze dawkować, a ich składniki dobierać indywidualnie do deficytów w glebie. Dzięki temu uzyskamy wspaniały plony truskawek zarówno do własnego spożycia, jak i w celach sprzedażowych. 

Kiedy się wykonuje wapnowanie polskich truskawek?
Przewiń do góry