Jak działają centra obróbkowe CNC?

W branży obróbki CNC potrzebna jest pewna automatyzacja i wykwalifikowana siła robocza, aby zmaksymalizować potencjał systemu i wyeliminować potrzebę nakładów pracy. Dzięki odpowiednim maszynom możliwe jest przyspieszenie, a nawet zautomatyzowanie obróbki CNC bez utraty jakości. Najpopularniejszym procesem CNC stosowanym przez większość centrów produkcyjnych jest proces frezowania CNC. Można to wykonać ręcznie lub przy pomocy aplikacji komputerowych.

Wybór właściwego centrum obróbkowego może być wyzwaniem

centrum obróbkoweZazwyczaj maszyny CNC obsługujące ten proces będą wykorzystywane do powtarzalnych zadań, takich jak budowa wrzeciona, cięcie i wiercenie. Grawerowanie CNC jest bardziej złożone niż zwykły proces wiercenia, zwłaszcza jeśli rama maszyny jest wykonana z mocnego aluminium. Aby uniknąć kosztownych szkód, które mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego użytkowania maszyny, potrzebna jest pewna umiejętność we wszystkich procesach obróbki wykorzystujących centrum obróbkowe CNC. Szczególnie proces włączania i wyłączania maszyny jest niezwykle skomplikowany, co powoduje konieczność posiadania dużej zaawansowanej automatyzacji. Automatyzacja w centrach obróbczych CNC, obejmuje różnorodne systemy. Każdy może wymagać różnych rodzajów narzędzi i sprzętu, w zależności od charakteru pracy. Ci, którzy są już zaznajomieni z procesami obróbki i mają doświadczenie z innymi rodzajami narzędzi, mogą łatwo zintegrować je z biznesem. Jednak nowe operacje będą musiały znaleźć nowe narzędzia i inne elementy wyposażenia, które uprościłyby ich operacje. Dla tych, którzy chcą całkowicie zastąpić proces obróbki ręcznej, zastosowanie robotyki może być realną alternatywą. Dzięki robotycznemu grawerowi CNC pracownicy nie muszą wykonywać żmudnych, powtarzalnych zadań, ale mogą skupić się bardziej na bardziej skomplikowanych zadaniach. Roboty są zwykle bardziej niezawodne niż pracownicy i łatwiej je wymienić, jeśli jakiś robot działa wadliwie. Dla tych, którzy chcą pójść na całość i zautomatyzować cały proces, korzystanie z komputerów może być wielką zaletą. Można je wykorzystać do zarządzania miejscem pracy i zwiększenia jego wydajności. Kiedy centra obróbcze CNC mają moc tworzenia własnych maszyn, mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na koszty pracy, nie musząc ich wynajmować ani kupować. Mogą również zwiększyć dokładność całego procesu i zapobiec błędom, które mogą wystąpić podczas procesu budowy maszyny.

Przed rozpoczęciem produkcji CNC zaleca się upewnić się, że dysponujemy całym sprzętem niezbędnym do rozpoczęcia pracy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które powinniśmy mieć, jest wycinarka laserowa, ponieważ może ona przyspieszyć proces tworzenia komponentów.

Jak działają centra obróbkowe CNC?
Przewiń do góry