Hipnoza jako sposób leczenia leku

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który pojawia się w życiu codziennym. Często jest to reakcja na stresujące sytuacje takie jak przemówienie publiczny, ważny egzamin czy rozpoczęcie nowej pracy. Niekiedy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i jest znacznie bardziej nasilony nawet jeżeli stresujący moment dawno minął. Może się to stać poważnym zaburzeniem, które będzie przeszkadzać w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami. Często osoba doświadczająca go nie jest w stanie sobie z nim poradzić. Jednym ze sposobów, który może pomóc w takim przypadku jest hipnoza.

Zaburzenia leków, a hipnoza

leczenie lęków hipnoząLęk staje się zaburzeniem, kiedy znacząco obniża jakość życia i jest źródłem cierpienia psychicznego. Często ogranicza to codzienne funkcjonowanie na przykład powodując unikanie kontaktów społecznych. Zaburzenia lękowe są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi. Mogą wystąpić u każdego, zarówno u dorosłego jak i u dzieci. Dużo częściej ten problem dotyka kobiet niż mężczyzn. Leczenie lęków hipnozą jest skuteczną metodą terapeutyczną. Sprawdza się ona u większości osób z wyjątkiem tych, które są odporne na techniki transu hipnotycznego. Stwarza ona zrelaksowany stan wewnętrznej koncentracji, który pomaga skupić uwagę chorej osoby na danym problemie. Ten zabieg jest szczególnie skuteczny jeżeli połączy się go z terapią poznawczą. Działa to zarówno na świadome jak i nieświadome myśli oraz wierzenia. Nasza podświadomość jest magazynem wszystkich naszych wspomnień. Podczas terapii z użyciem hipnozy otwiera się dostęp do przeszłych wydarzeń, które często zostały przez nas wyparte i zapomniane. W stanie hipnozy koncentrujemy się na konkretnym bodźcu. Pierwszym elementem hipnozy jest sugestia, drugim skupienie uwagi pacjenta. Podczas wykonywania trzeciego elementu celem jest osiągnięcie relaksu poprzez ćwiczenia relaksujące. Na tym etapie skupiamy się wyłącznie na głosie terapeuty i przy jego pomocy odprężamy się od stóp do głów, rozluźniając każdy mięsień w naszym organizmie. Podczas czwartego elementu hipnozy pacjent proszony jest o wyobrażenie siebie w sytuacji stresowej i przywołanie uczuć, które wówczas są odczuwane. Potem ten obraz zostaje zastąpiony innym, który przedstawia na przykład osobę pewną siebie, szczęśliwą i wolną od lęku. Po osiągnięciu tego stanu następuje odliczenie i wybudzenie osoby z hipnozy.

Mimo, że hipnoza jest dość kontrowersyjną metodą to może stać się skuteczna podczas wielu sesji terapeutycznych. Może pomóc wielu osobą w walce z lękiem, depresją, zaburzeniami nastrojów, ale również z wszelkim bólem. Istnieje wiele rodzajów lęków i każdy przejawia się nieco inaczej. Często osoby, które cierpią na to zaburzenie nie potrafią sobie same poradzić i potrzebują specjalistycznej pomocy. Terapie psychologiczne w połączeniu z hipnozą mogą nie tylko pomóc w powrocie do równowagi, ale również skutecznie utrzymać dany efekt. Jest to najefektywniejsza strategia leczenia takich zaburzeń jak lęk.

Hipnoza jako sposób leczenia leku
Przewiń do góry