Gdzie wykorzystuje się pręty ze stali?

Stal jest podstawowy surowcem wykorzystywanym do produkcji wielu przedmiotów, maszyn i konstrukcji, z których korzystamy lub z którymi mamy styczność na co dzień. Jej popularność wynika przede wszystkim z niezwykłej wprost solidności tego surowca. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aby wykorzystać stal do wtórzenia przedmiotów czy części mechanicznych, najpierw musza powstać półprodukty stalowe, takie jak pręty czy druty.

Zastosowanie i rodzaje prętów stalowych

wzmocnione pręty stalowe okrągłeStal jest wykorzystywana do wytwarzania wielu półproduktów, z których łatwiej jest wyprodukować części mechaniczne, czy części konstrukcyjne maszyn, a także inne elementy. Do najczęściej wykorzystywanych półproduktów zaliczamy druty stalowe a także wzmocnione pręty stalowe okrągłe. Szczególnie ten drugi półprodukt jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle, budownictwie, a także na przykład do tworzenia przydomowych bram wjazdowych czy ogrodzeń. Nie można zapominać jednak o tym, że pręty są przede wszystkim głównym półproduktem wykorzystywanym do produkcji takich części jak wkręty, śruby, nity i inne drobne elementy konstrukcyjne,. Wynika to z faktu, że z prętów łatwiej niż z czystej stali wytworzyć tak drobne elementy, dodatkowo transport prętów do zakładu produkcyjnego jest znacznie prostszy niż w przypadku czystej, nieprzetworzonej stali. Warty podkreślenia jest fakt, że pręty bardzo mocna różnią się między sobą, a te różnice wynikają z różnych sposobów ich wytwarzania, różnego ich przekroju a także z różnych gatunków stali użytych do wyprodukowania prętów. Jeżeli chodzi o przekrój prętów, to wyróżniamy wspomniane wcześniej pręty okrągłe, kwadratowe a także prostokątne i sześciokątne. Każdy z tych rodzajów prętów ma nieco inne zastosowania. Jeżeli chodzi o rodzaj wytwarzania, to wyróżniamy między innymi pręty ciągnione i walcowane. Pręty mogą być także produkowane z różnych gatunków stali, na przykład ze stali nierdzewnej powstają pręty nierdzewne, szczególnie często wykorzystywane do branży budowlanej. Zastosowania prętów są jednak znacznie szersze. Są one bowiem wykorzystywane również do tworzenia tak skomplikowanych konstrukcji, jak mosty czy konstrukcje nośne wysokich budynków. W budownictwie wykorzystuje się je do zbrojenia, a także do wytwarzania bogato zdobionych bram wjazdowych i ogrodzeń, a także siatek.

Stal, dzięki swojej solidności, jest surowcem niezastąpionym w takich działach gospodarki, które wymagają od użytych surowców jak najwyższej wytrzymałości. Z tego też względu, wytworzone ze stali półprodukty musza przede wszystkim charakteryzować się jak najwyższa wytrzymałością. Do najczęściej wykorzystywanych półproduktów należą pręty oraz druty.

Gdzie wykorzystuje się pręty ze stali?
Przewiń do góry