Efektywna instalacja fotowoltaiczna

Wielu naukowców i inżynierów nieustannie pracuje nad tym, aby efektywność odnawialnych źródeł energii była jak największa. Tak intensywne prace nad tym odłamem energetyki spowodowane są tym, że elektrownie węglowe bardzo mocno zanieczyszczają atmosferę i dokładane są starania do tego, aby odnawialne źródła energii wyparły wspomniane elektrownie zasilane węglem. Najpopularniejszym rodzajem elektrowni zasilanych odnawialną energię są tak zwane farmy słoneczne. Zrozumiałe jest to, że żaden prywatny podmiot nie wybuduje sobie takiej farmy, ale jeśli chcemy obniżyć rachunki za energię elektryczną, to warto zainstalować sobie taką małą instalację na własnym dachu.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

instalacje fotowoltaicznePo pierwsze zastanówmy czym jest fotowoltaika? Fotowoltaika to nic innego jak nauka, która zajmuje się przeobrażeniem energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Słońce jest jednym ze znanych człowiekowi źródeł energii odnawialnej. Pozostałe z nich to wiatr napędzający elektrownie wiatrowe i prąd rzeki lub fale, które obracają turbinami w elektrowniach wodnych. Instalacje fotowoltaiczne mają tą przewagę nad pozostałymi źródłami energii odnawialnej, że może je zamontować sobie dosłownie każdy. Łatwo zauważyć, że coraz więcej dachów domów jednorodzinnych pokrytych jest ogniwami fotowoltaicznymi. Gdyby nie była to opłacalna inwestycja, to ludzie by nie kupowali tak masowo takich instalacji. Jest to pierwszy powód, który przemawia za instalacją fotowoltaiczną, a mianowicie jest to opłacalna inwestycja. Tak instalacja jeśli będzie odpowiednio zamontowana, to pokryje znaczną część zużycia energii elektrycznej w naszym domu. Biorąc pod uwagę fakt, że zużycie energii elektrycznej statystycznego gospodarstwa domowego stale wzrasta, to warto robić coś co obniży nasze rachunki za prąd. Wystarczy się rozejrzeć po domu i zwrócić uwagę na to ile urządzeń zasilanych prądem mamy i przypomnieć sobie ile mniej mieliśmy ich jeszcze kilka lat temu, a ich liczba stale rośnie, a każde z nich zużywa dość sporo energii elektrycznej.

Koszt montażu takiej instalacji uzależniony jest od jej wielkości, a także od tego jakiej klasy podzespoły wybierzemy. Zazwyczaj jest to kwota w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki temu że jest to w stu procentach ekologiczna elektrownia przydomowa, to możemy postarać się o dotację, która pokryje znaczną część kwoty potrzebnej do zakupu i montażu takiej instalacji. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na jego pozytywne rozpatrzenia.

Efektywna instalacja fotowoltaiczna
Przewiń do góry