Dlaczego sztukaterie gipsowe są tak różnorodne

 

Tradycyjny stiuk murowany to tynk na bazie cementu, nakładany na ściany i inne powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonany jest z cementu, piasku i wapna i twardnieje w bardzo trwały materiał, który wymaga niewielkiej konserwacji. Podobnie jak tradycyjny tynk dekoracyjny, sztukaterie mogą być zacierane, szczotkowane lub w inny sposób teksturowane w celu uzyskania różnorodnych efektów wykończeniowych.

Sztukateria gipsowa powstaje w trzech etapach

różnorodna sztukateria gipsowaZwykle sztukateria gipsowa jest nakładana na ocynkowaną siatkę drucianą zwaną listwą, która pomaga jej przylegać do konstrukcji nośnej i wzmacnia cały zespół. Sztukateria jest zwykle mieszana na miejscu i nakładana w trzech warstwach. Metalowa listwa sztukatorska jest instalowana na membranie wilgoci nałożonej na poszycie ściany. Listwa jest siatką strukturalną z otworami o szerokości około 1/4 cala. Pierwsza warstwa mokrego stiuku przeciska się przez otwory, tworząc silne połączenie z listwą. Tradycyjna lub „3-warstwowa” sztukateri nakłada się na listwę w trzech cienkich warstwach: drapanej, brązowej i końcowej. Warstwa wierzchnia jest nakładana jako pierwsza i jest osadzona w metalowej listwie, aby zapewnić mocną podstawę dla pozostałych dwóch warstw. Nazywa się to powłoką drapiącą, ponieważ często jest wertykalizowana za pomocą małego narzędzia do grabienia w celu uzyskania rowkowanej tekstury. Rowki poprawiają przyczepność drugiej powłoki. Druga warstwa, brązowa, nakładana jest następnie i jest gładko zacierana, aby stworzyć równą powierzchnię dla końcowej warstwy. Warstwa końcowa jest nakładana jako ostatnia, tworząc dekoracyjne wykończenie na powierzchni ściany. Jest to również płaszcz, który jest kolorowy, jeśli jest to pożądane. W ten sposób powstaje różnorodna sztukateria gipsowa. Całkowita grubość trzech warstw wynosi około 7/8 cala. Międzynarodowy kodeks budowlany (IBC) zawiera zalecenia dotyczące montażu sztukaterii, w tym minimalny czas przerwy w nakładaniu między kolejnymi powłokami. Ponadto istnieją dwa standardy, które regulują stosowanie sztukaterii: Norma ASTM C 926 dotycząca stosowania tynku cementowego na bazie portlandzkiej i norma ASTM C 1063 dotycząca instalacji poszycia do otrzymywania wewnętrznego i zewnętrznego tynku różnorodna sztukateria gipsowacementowego

Ponieważ stiuk jest na bazie cementu i twardnieje po zmieszaniu z wodą, należy go wymieszać tuż przed nałożeniem; nie można go sprzedawać w postaci wstępnie wymieszanej. Sztukaterie „wstępnie zmieszane” to sucha mieszanka zawierająca wszystkie niezbędne składniki, wymagająca dodania tylko wody. Te komercyjnie przygotowane mieszanki sztukaterii mogą być łatwym rozwiązaniem dla wielu projektów budowlanych. Tradycyjnie sztukaterie są mieszane na miejscu przy użyciu materiałów sypkich.

 

Dlaczego sztukaterie gipsowe są tak różnorodne
Przewiń do góry