Czym wyróżnia się trzcina?

Krycie dachów trzciną było bardzo popularne w dawnych czasach. Takie budowle z pewnością pamiętają nasze babcie, czy nasi dziadkowie. Najczęściej można było spotkać je na wsi. W dzisiejszych czasach również jest podobnie. Strzecha wraca do łask i coraz więcej firm ma ją w swojej ofercie. Sprawdzi się bardzo dobrze na dachach spadowych, wystarczy tylko odpowiednio o nią dbać. Dzięki temu bez problemu ochroni nasz dom nawet przez osiemdziesiąt lat.

Zalety stosowania trzciny

profesjonalne krycie dachów trzcinąW dwudziestym wieku bardzo często wykorzystywano trzcinę, ale również słomę. Zależało to przede wszystkim od zamożności danej rodziny. Nie każdy mógł pozwolić sobie na najlepsze materiały. W dzisiejszych czasach strzecha jest już dostępna dla wszystkich. Jej cena nie jest wysoka, jednak wszystko zależy również od wielkości danego budynku i to czy posiada okna na poddaszu. Wiele firm w swojej ofercie ma zazwyczaj zwykłą, pospolitą trzcinę. Roślina ta jest bardzo odporna. Bez problemu wyrośnie zarówno na bagnach, jak i na suchych terenach. Jeśli pokryje się ją dach, należy zadbać o to, by jej warstwa wynosiła minimum trzydzieści pięć centymetrów. W ten sposób nie tylko dobrze zabezpieczy się cały dom, ale również uzyska naturalną termoizolację. Oznacza to, że w okresie letnim w domu utrzyma się dobra temperatura i przyjemny chłód, z kolei zimą budynek nie będzie się wychładzał. Kolejną zaletą jest również to, że trzcina jest ekologicznym materiałem. Stosując ją nie zużywa się tak dużo tworzyw sztucznych, które po wyrzuceniu zatruwają środowisko, ale również są niebezpieczne dla zwierząt. Profesjonalne krycie dachów trzciną łączy się również jej impregnacją. W ten sposób chroni się ją przed ogniem, pleśnią, czy grzybami, ale również zapewnia wodoodporność. Dzięki tym zabiegom może ona służyć na domu nawet przez sto lat. Nie można również zapominać, by regularnie ją sprawdzać, szczególnie po burzach i dużych ulewach. Liście i gałęzie, które będą na niej osiadać wystarczy usunąć za pomocą grabi, czy też szczotki. Jeśli coś ulegnie uszkodzeniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymieniać dany fragment.

Trzcina ma bardzo wiele zalet. W związku z tym stosuje się ją coraz częściej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nią również dachy innych budynków, które znajdują się w gospodarstwie. Równie często wykorzystuje się ją także do ozdoby altanek, które znajdują się zazwyczaj ogrodach. Z pewnością nadaje ona niepowtarzalnego klimatu i bardzo ładnie się prezentuje, nie tylko z zewnątrz, ale również w środku budynku. Nie można pominąć również charakterystycznego zapachu.

Czym wyróżnia się trzcina?
Przewiń do góry