Alkoholizm – wszystko, co warto wiedzieć

Choroba alkoholowa, zwana potocznie alkoholizmem dotyka wiele osób. Popaść w nią mogą ludzie bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy wykonywany przez siebie zawód. Jak każde uzależnienie, rozpoczyna się bardzo niewinnie, aż w konsekwencji niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla uzależnionego, jak i osób z jego bliskiego otoczenia. Im szybciej zostanie wykryty ten rodzaj nałogu, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się z niego w stu procentach wyjść.

Alkoholizm – ważne informacje

leczenie alkoholizmu - WrocławAlkoholizm to uzależnienie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Uzależnienie psychiczne, to chęć napicia się alkoholu w celu poprawy swojego samopoczucia. Uzależnienie fizyczne, to  zwiększająca się tolerancja na alkohol. Najczęstszymi objawami, które powinny wzbudzać podejrzenia zarówno samego uzależnionego, jak i jego bliskich są: traktowanie alkoholu jako środka odprężającego, który zmniejsza napięcie i niepokój, a także dodaje odwagi i niweluje poczucie winy. Kolejnym objawem choroby alkoholowej jest poszukiwanie okazji do napicia się nawet w miejscach, w których nie należy spożywać alkoholu jak choćby miejsce pracy. Wskazywać na problem z alkoholem może również tak zwana „mocna głowa” czyli zwiększone możliwości jeśli chodzi o ilość wypijanego alkoholu, niż miało to miejsce dotychczas. Wyżej podane przykłady są jedynie początkowymi objawami, które mogą wskazywać na to, że dana osoba popadła w problem alkoholowy. Na dalszym etapie uzależnienia może dochodzić do sytuacji, kiedy alkoholik nie panuje nad swoim zachowaniem, zaniedbuje codzienne obowiązki, w tym również przestaje zwracać uwagę na swój wygląd i dbałość o higienę. Jedyny sposób na wyjście z choroby jaką jest alkoholizm, stanowi leczenie alkoholizmu – Wrocław. Należy pamiętać jednak o tym, że dopóki alkoholik sam nie zrozumie, że jego zamiłowanie do smakowania rozmaitych trunków wymknęło się mu spod kontroli, jego bliscy niewiele będą mogli w tym temacie zrobić. Czasami jedynym wyjściem z sytuacji, jest pozostawienie alkoholika samemu sobie i umożliwienie mu odczucia konsekwencji swojego nałogu.

Podsumowując – z pozoru niewinne smakowanie trunków, może przerodzić się w podporządkowanie mu swojego dotychczasowego życia. Jeżeli główną myślą w ciągu dnia jest to, że po wyjściu z pracy czy nawet z zajęć na uczelni dana osoba napije się alkoholu, powinna zapalić się w głowie przysłowiowa lampka ostrzegawcza. Uzależnienie może rozwijać się przez długi czas i na początku nie rodzić poważnych konsekwencji co nie oznacza, że takie z czasem nie wystąpią.

Alkoholizm – wszystko, co warto wiedzieć
Przewiń do góry